مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی استان خبر داد:

افزایش استقبال ۵۲ درصدی والدین ایلامی از ذخیره‌سازی خون بندناف نوزادان

۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۷ کد : ۴۵۴۵۸ پژوهش و فناوری عمومی اشتغال
افزایش استقبال ۵۲ درصدی والدین ایلامی از ذخیره‌سازی خون بندناف نوزادان

مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی ایلام از افزایش استقبال ۵۲ درصدی والدین ایلامی از ذخیره‌سازی خون بندناف نوزادان خبر داد.

«معصومه بلوچی» در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: در سه ماهه‌ی اول امسال شاهد افزایش استقبال ۵۲ درصدی مردم ایلام برای ذخیره‌سازی خون بند ناف دلبندان خود بوده‌اند و سلامتی را برای فرزندان خود پس‌انداز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این رویکرد مردمی نشان دهنده اعتماد مردم به خانواده بزرگ رویان جهاد دانشگاهی و اهمیت پس انداز سلامتی با وجود مشکلات و مسائل مالی موجود درجامعه، است، تصریح کرد: سلول های بنیادی جفت، سلول هایی نامیرا و با قدرت تکثیر فراوانی هستند،از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از این منبع برای فراهم کردن درمان بیماری های صعب العلاج با سلولهای بنیادی استفاده کنند. 

وی تصریح کرد: این سلول ها قابلیت درمان ده‌ها بیماری را دارند و در حال حاضر بیشتر در زمینه درمان بیماری‌های خونی ،نظیر انواع سرطان‌های خون، کم‌خونی‌های مادرزادی، تالاسمی،اوتیسم،فلج مغزی و بیماریهای نقص سیستم ایمنی، و چند بیماری دیگر به کار گرفته می‌شوند.
بلوچی تصریح کرد: خون بندناف برای درمان بیماریهای خونی فقط یکبار و در بیماریهای عصبی از قبیل اوتیسم،فلج مغزی و بیماریهای سیستم ایمنی با توجه به وزن و سن گیرنده و یکسری آیتم های دیگر تا ۲ بار هم قابل استفاده می باشد.
مدیر دفتر نمایندگی بانک خون بندناف استان ایلام، تصریح کرد: در ذخیره سازی خون بندناف در بانک خصوصی و خانوادگی نمونه‌ها برای خود خانواده نگهداری می‌شود. 
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش  از ۱۲۰۰ نمونه در بانک خون بندناف استان ایلام، ذخیره شده است، ادامه داد: استاندارد جهانی در حال حاضر برای ذخیره‌سازی خون بند ناف ۲۸ سال است و  برای نگهداری خون بندناف در این مدت زمان حدود ۶میلیونو ۶۰۰هزار  تومان هزینه از خانواده متقاضی دریافت می شود که برای راحت بودن شرکت متقاضیان در این امر خطیر و از دست ندادن فرصت ذخیره سازی خون بندناف فرزندانشان،نحوه پرداخت های مختلفی در نظر گرفته شده است، همچنین بعد از سال اول سالیانه ۲۸۶ هزار تومان به عنوان شارژ سالانه دریافت می‌شود.


نظر شما :