مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی ایلام؛

خون بند ناف ضامن سلامت خانواده/استقبال ۱۲۰۰ خانواده در ایلام از ذخیره‌سازی خون بند ناف

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۰۸:۴۳ کد : ۳۷۸۸۶ پژوهش و فناوری عمومی
مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی واحد ایلام گفت: شش شاخص برای پیوند سلول‌های بنیادی در نظر گرفته شده است که در صورت وجود شباهت در ۴ شاخص بین دهنده و گیرنده، شرایط برای پیوند فراهم است.
خون بند ناف ضامن سلامت خانواده/استقبال ۱۲۰۰ خانواده در ایلام از ذخیره‌سازی خون بند ناف

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام، «معصومه بلوچی» به مناسب روز جهانی بانک خون بند ناف با بیان اینکه خون بند ناف در جفت بند ناف نوزاد است و در روز تولد به عنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شود، اظهار کرد: خون بندناف حاوی سلول‌های بنیادی است که توانایی درمان بیماری‌های صعب العلاج مانند سرطان خون، لوسمی، لنفوم، تالاسمی، اوتیسم، فلج مغزی، بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند و همچنین کم‌خونی مادرزادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر بانک بند خون ناف جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با اشاره به اینکه تحقیقات بر روی درمان تعداد دیگری از بیماری‌ها با خون بند ناف مثبت اعلام شده است، افزود: بزودی درمان بیماری‌هایی مانند از دست دادن شنوایی اکتسابی، دیابت، بیماری پوستی برص (لک و پیس پوستی) از طریق استفاده از سلول‌های بنیادی امکان‌پذیر می‌شود. 

بلوچی در خصوص بهترین زمان ثبت نام ذخیره خون بند ناف، گفت: از هفته ۳۴ بارداری و با پر کردن پرسشنامه پزشکی می‌توان از ذخیره کردن یا منع ذخیره اطلاع پیدا کرد بدین صورت که با انجام آزمایشاتی از سلامتی مادر برای ذخیره خون بند ناف اطمینان حاصل شود در غیر این حالت والدین از ذخیره بند ناف منع می‌شوند.

وی ادامه داد: در حالتی مانند بیماری که مادر در طول زندگی به آن مبتلا بوده است مانند هپاتیت ب و زگیل تناسلی، مادر از داروهای مانند سرم البومین که منشاً انسانی دارد استفاده کرده باشد، یا مادر در دو سال ما قبل بارداری به بیماری تیروئید پرکار مبتلا شده و داروی متی‌مازول استفاده کند، یا بیماری که مادر یک سال قبل از بارداری به آن مبتلا شده مانند بیماری ناشی از حجامت، تتو و دریافت خون، همچنین بیماری‌هایی که در طول دوران بارداری مانند اهدا تخمک و اسپرم اهدایی متوجه مادر می‌شود از مواردی هستند که منع قرارداد دارند و امکان ذخیره خون بند ناف نوزاد وجود ندارد.

بلوچی تاکید کرد: در زمان زایمان از مادر آزمایش‌هایی گرفته می‌شود که اگر مواردی چون ایدز، هپاتیت، CMV و HTLV تشخیص داده شود از ذخیره سازی خون بند ناف امتناع می‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه ذخیره خون بندناف در زمان زایمان نیز وجود دارد، تصریح کرد: یکسری سوالات اضطراری پزشکی برای فراهم کردن ذخیره خون بند ناف پرسیده می‌شود در صورت اثبات سلامتی مادر و نمونه گیری‌های مورد نیاز از والده و نوزاد نسبت به ذخیره سازی اقدام می‌شود.

بلوچی خاطر نشان کرد: نمونه گیری در روز زایمان آسیبی به مادر و جنین نمی‌رساند یعنی ما دخالتی در امر زایمان نداریم و فقط از جفت بند ناف دور ریخته نمونه گرفته و به مرکز جهت آزمایش ارسال می‌شود همچنین از مادر خون محیطی جهت آزمایش گرفته می‌شود تا سلامتی مادر مشخص گردد.

وی با اشاره به اینکه نمونه ارسالی توسط کارشناس کنترل کیفیت به لحاظ حجم و تعداد سلول مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: حجم باید حداقل ۶۰ سی‌سی و تعداد سلول حداقل ۶۰۰ هزار سلول باشد تا جهت ذخیره سازی تایید اولیه را بگیرد که در نهایت خون بندناف به مدت ۲۸ سال و در تانک‌های حاوی نیتروژن مایع در دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد در بانک خون بند ناف رویان تهران نگهداری می‌شود.

مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با بیان اینکه ذخیره سازی بند ناف فقط برای خود کودک نیست و در درمان دیگران نیز کارساز است، گفت: برای پیوند سلول بنیادی ۶ شاخص تطابق ژنتیکی در نظر گرفته شده است اگر ۴ شاخص بین دهنده و گیرنده وجود داشته باشد یعنی تطابق ژنتیک دارند و شرایط برای پیوند فراهم است.

بلوچی تصریح کرد: نوزاد ژنتیک را از پدر و مادر به ارث می‌برد پس تطابق ژنتیکی با خواهر و برادر و مادر و پدر بیشتر است تا افراد درجه دوم و افراد دورتر. اما در صورت تقاضای پیوند سلول و وجود ۴ شاخص مشابه در ژنتیک این امر امکانپذیر است.

وی در مورد تعدد مصرف خون بند ناف در درمان بیماری گفت: اگر بیماری خونی باشد یکبار و اگر بیماری عصبی و غیرخونی مانند اوتیسم و فلج مغزی باشد تا ۲ بار قابل استفاده است. البته با توجه به وزن و سن گیرنده و نوع بیماری میزان استفاده از بند ناف مشخص می‌شود.

وی هزینه ثبت نام را ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ به صورت کامل یا نصف قبل از ذخیره و نصف پس از تایید یا با گرفتن تسهیلات از طریق بانک رسالت امکان‌پذیر است البته امکان ذخیره سازی خون بند ناف برای اقشار کم درآمد و متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی به صورت اقساط وجود دارد.

وی ذکر یک نکته را ضروری دانست که نمونه‌های ذخیره شده تحت پوشش بیمه بوده و در مقابل هر نوع حادثه محیطی بیمه هستند.

بلوچی خاطر نشان کرد: فرهنگ‌سازی درست و آگاهی یافتن خانواده‌ها از نتایج خوب ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماری‌ها، چه در سال 99 و چه در شش ماه نخست امسال حتی با وجود شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی جامعه، استقبال از طرح روند افزایشی داشته است.

مدیر بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی ایلام افزود: در شش ماهه نخست امسال، 15 درصد افزایش ذخیره‌سازی خون بند ناف با وجود اپیدمی کووید 19 نسبت به سال گذشته داشته‌ایم. البته این روند نشانه‌ی اهمیت مضاعف خانواده‌ها به سلامتی است.

وی با بیان اینکه در سال 99 نسبت به سال قبل آن 80 درصد رشد داشته‌ایم، گفت: بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی از سال 84 تاسیس و در جهت اهمیت و فرهنگ سازی مزیت‌های ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی تلاش‌های فراوان کرده است این در حالی است که با وجود اینکه تنها چندین سال از راه‌اندازی دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در استان ایلام می‌گذرد با رشد تقاضا روبرو هستیم به نحوی که تاکنون 1200 نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شده است.

بلوچی ادامه داد: با توجه به ظرفیت سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان ۸۰ نوع بیماری و نگهداری آن به مدت 28 سال، می‌تواند بیمه‌ای برای حفظ سلامتی فرزند و خانواده باشد.
وی یادآوری کرد: برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها از اهمیت ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف برنامه‌های متعددی از جمله برگزاری کارگاه، کلاس‌های آموزشی برای ماماها، همایش و نشست‌های تخصصی با اصحاب رسانه و پزشکان متخصص زنان، کادر درمانی، پیراپزشکان و متخصصین اطفال اجرا شده است.

بلوچی گفت: جهت ثبت نام به صورت حضوری به آدرس میدان ۲۲ بهمن بلوار سیدالشهدا کوچه کاج ساختمان پزشکان آریا مرکز یاس مراجعه شود یا با شماره‌های ۰۸۴۳۳۶۳۰۹۰ و ۰۹۳۰۱۳۵۷۶۳۷ تماس بگیرید و یا اینکه به صورت الکترونیکی با مراجعه به سایت www.rsct.ir شرکت ثبت نام را انجام دهید.

text to speech icon

( ۲ )

نظر شما :