از گیاهان دارویی کشت‌ شده و بسته بندی شده استفاده کنید

۱۵ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۳ کد : ۳۲۹۸۴ پژوهش و فناوری
مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی گفت: در برخی از فروشگاه‌ها محصولاتی جمع‌آوری شده از مراتع به فروش می‌رسد که یا درست شناسایی نشده‌اند یا در زمان جمع آوری به نکات بهداشتی توجه نشده است به همین دلیل توصیه می‌شود  از گیاهان دارویی کشت‌ شده و بسته بندی شده استفاده شود.
از گیاهان دارویی کشت‌ شده و بسته بندی شده استفاده کنید

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام؛ دکتر مریم مومنی با بیان این مطلب اظهار کرد: تصوری که به اشتباه بین مردم رواج پیدا کرده، این است که داروی گیاهی اگر فایده نداشته باشد، ضرر هم ندارد و دلیل آن را هم طبیعی بودن آن قلمداد می‌کنند، اما واقعیت این است که مصرف داروهای گیاهی به ‌تنهایی و یا حتی همراه با داروهای شیمیایی می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد، بنابراین باید مشورت با پزشک را در این زمینه جدی گرفت.

مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی ایلام تصریح کرد: برخی گیاهان دارویی باید به صورت استاندارد شده مصرف شوند یعنی باید در یک دوز خاص مورد استفاده قرار بگیرند و مصرف بیش از حد آن‌ها بعضاً باعث بروز مسمومیت‌های شدید و صدمات غیر قابل جبرانی می‌شود. 

مومنی ادامه داد: عوارض داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی کمتر است، ولی مطلق نیست و تمام داروهای گیاهی بی‌ضرر نیستند، ولی عوارض آن قابل کنترل است. با توجه به شرایط موجود نمی‌توان داروهای گیاهی را در تمام موارد جایگزین داروهای شیمیایی کرد، اما می‌توان به عنوان طب مکمل و همراه دیگر داروهای شیمیایی استفاده و به این ترتیب بخشی از مصرف داروهای شیمیایی را کم کرد.

وی با بیان اینکه شاید یکی از دلایلی که امروزه تعدادی از پزشکان درمان به روش سنتی را رد می‌کنند این نکته باشد که مراجعه کنندگان از بی ضرر بودن و نداشتن عوارض جانبی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی با اطمینان صحبت می‌کنند، تاکید کرد: افرادی با بیماری زمینه‌ای که همزمان داروی شیمیایی استفاده می‌کنند در صورت استفاده  از گیاهان دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنند و موضوع مهمی که در استفاده از گیاهان دارویی برای درمان باید مد نظر قرار داد این است که روش استفاده از آن به چه صورت باید باشد. دم‌کرده، جوشانده ، ضماد، تنتور و ...... روش‌های متفاوتی هستند که سبب اثربخشی مواد موثره گیاهان دارویی می‌شود. 

مومنی تصریح کرد: تعدادی از گیاهان دارویی که در عطاری‌ها و فروشگاه‌های فروش گیاهان دارویی عرضه می‌‌شود، درست شناسایی نشده و استاندارد نیستند و در زمان تهیه این محصولات باید دقت کرد از فروشگاه‌ها و عطاری‌های معتبر که فرد فروشنده دارای تخصص و تجربه باشد خریداری شود.

مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی استان ایلام ادامه داد: یکی از مشکلات عمده بخش عطاری‌ها و فروشگاه‌های عرضه محصولات گیاهان دارویی مربوط به سیستم آموزش آنهاست که باید این مساله مورد توجه قرار بگیرد چرا که نبود آموزش زمینه‌ساز راه اندازی عطاری‌ها و فروشگاه‌های گیاهان دارویی شده که بدون مجوز این محصولات را به فروش می‌رسانند و بسیاری از گیاهان دارویی در این مکان‌ها  به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی به لحاظ آلودگی‌‌های میکروبی،‌ سموم کشاورزی، فلزات سنگین و تاریخ مصرف و تولید، استاندارد نیستند و مواد موثره خود را از دست داده‌‌اند.

مومنی گفت: دیده شده در این فروشگاه‌ها محصولات جمع آوری شده از مراتع به فروش می‌رسد، محصولاتی که درست شناسایی نشده‌اند و در زمان جمع آوری هم نکات بهداشتی رعایت نشده است به همین دلیل توصیه می‌شود  از گیاهان دارویی کشت‌ شده و بسته بندی شده استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند، نظارت دارد، ادامه داد:  از این رو داروهای گیاهی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، معتبر و قابل استفاده‌اند و مردم می‌توانند از آن ها استفاده کنند. 

مومنی گفت:  امروزه تبلیغاتی در رسانه‌ها و کانال‌های مجازی غیر معتبر دال بر معجون‌های معجزه ‌آسا، داروی ترک اعتیاد گیاهی ۱۰۰ درصد تضمینی، داروی چاقی، لاغری و کوچک کردن شکم و ... مشاهده می‌شود که بسیاری از این داروها خصوصا داروهای ترک اعتیاد یا چاقی و لاغری که تبلیغ می‌شود، ترکیبی از داروهای شیمیایی و گیاهی هستند که میزان مشخصی هم ندارند و در بسیاری موارد مشکلات و عوارض بیشتری برای بیمار ایجاد می‌کند. در واقع ساخت بیشتر این داروها، مبنای علمی ندارد. متاسفانه نبود نظارت می‌تواند موجب بدتر شدن فرهنگ مصرف فرآورده‌های گیاهی شود و مردم را به استفاده از این داروها بدبین کند.

مومنی تاکید کرد: استفاده از گیاهان دارویی به عنوان دارو ریشه در طب سنتی ما دارد و سابقه مصرف گیاهان دارویی نیز در کشور ما به قرن‌‌ها پیش برمی‌گردد. بعنوان مثال کتاب قانون ابن ‌سینا که نشان دهنده وجود این فرهنگ در میان مردم ما بوده است دلیل محکمی بر این ادعاست.

اما متاسفانه تحت تاثیر عواملی مانند بیمه نبودن فرآورده‌‌های گیاهی، نبود فرهنگ صحیح مصرف داروهای گیاهی در بین مردم و عرضه فرآورده‌های گیاهی دارویی به صورت غیر استاندارد از سوی عطاری‌ها هنوز نتوانسته‌ایم به درستی از این ظرفیت استفاده کنیم.

text to speech icon

کلید واژه ها: گیاهان دارویی


نظر شما :