مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام:

آویشن؛ گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۳ کد : ۳۱۹۸۸ پژوهش و فناوری
مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام گفت: از آویشن زوفایی بیشتر به عنوان دمکرده و در درمان سرماخوردگی استفاده می‌شود.
آویشن؛ گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام؛ دکتر «مریم مومنی» با بیان اینکه گیاه آویشن زوفایی با نام محلی «ازبوئه» در استان ایلام متعلق به خانواده Labiateae  و از جنس Thymbera با نام علمیThymbera spicata میباشد، اظهار کرد: این گیاه تقریباً در تمامی کشورهای شرق مدیترانه وجود دارد.

مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام افزود: آویشن زوفایی گیاهی چند ساله است که در خاکهای آهکی، تپه ماهورها و مناطق آفتابگیر و در ارتفاع 420 تا 1160 متر از سطح دریا، در مناطق مدیترانهای و نیمه خشک می‌روید.

وی با اشاره به اینکه دوره رویشی این گیاه از ماههای اردیبهشت تا خرداد شروع می‌شود و زمان گل‌دهی آن، اوایل خرداد و شروع بذردهی آن تیرماه است، خاطر نشان کرد: در استان ایلام بیشترین میزان پراکندگی این گونه مناطق تنگه بینا، چهارمله، شیرپنه، کاوران، زمیه ملکشاهی و چم‌آب است.

مومنی تصریح کرد: کاربرد محلی آویشن زوفایی بیشتر بعنوان دمکرده در درمان سرماخوردگی (دمنوشی با طبع گرم) و بعنوان ادویه در بعضی از غذاها استفاده می‌شود.

وی ضمن اشاره به پژوهش‌های انجام شده در این خصوص که اسانس این گیاه به عنوان منبع غنی از فلاونوئیدها، ترپنوئیدها و ایزوپرنوئیدها همانند کارواکرول و تیمول است، تشریح کرد: کارواکرول (Carvacrol) به عنوان ترکیب اصلی موجود در این گیاه شناسایی شده که دارای خواص بسیار قوی آنتی بیوتیکی و ضد قارچ میباشد. همچنین تیمبرا اسپیکاتا به دلیل خاصیت ضد قارچی که دارد، می‌تواند در صنایع غذایی به عنوان نگه‌دارنده استفاده شود.

گفتنی است اهلی سازی این گیاه در استان ایلام توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی انجام شده است.

text to speech icon

( ۲ )

نظر شما :