با کدام گیاهان دارویی به جنگ کرونا برویم؟

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۴ کد : ۲۷۱۱۳ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی ایلام دارویی گفت: با توجه به اینکه ویروس کووید-۱۹ سیستم ایمنی بدن را نشانه گرفته است، با مصرف منطقی گیاهان دارویی با طبع گرم می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.
با کدام گیاهان دارویی به جنگ کرونا برویم؟

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام دکتر «مریم مومنی» با اشاره به تاثیر مصرف گیاهان دارویی بر ویروس کووید 19، اظهار کرد: طب سنتی و گیاهان دارویی از گذشته مورد توجه مردم بوده و جهت درمان بیماری‌ها از داروهای گیاهی استفاده شده است، اما اینکه گفته می شود داروهای گیاهی بی‌خطر بوده و عواض جانبی ندارند باور غلطی است که متاسفانه رواج پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه همان طور که استفاده از داروهای شیمیایی باید با مشورت پزشک مصرف شود در خصوص داروهای گیاهی و گیاهان دارویی هم باید از افراد متخصص راهنمایی خواست، تصریح کرد: استفاده از دمنوش‌های گیاهی اگرچه بسیار توصیه می شود و امروزه با توجه به شرایط پاندمی کرونا خانواده ها بسیار به استفاده از این دمنوش ها اهمیت می دهند زمان آن فرا رسیده تا اطلاعات شخصی هر فرد در زمینه گیاهان دارویی بالا رفته تا  بتوانند به درستی از این منابع ارزشمند بهره ببرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی ایلام با بیان اینکه گیاهان دارویی دارای  مزاج متفاوتی هستند و تاثیر گذاری آنها بر اساس طبع گیاه و فرد استفاده کننده مشخص می شود، گفت: به عنوان مثال دمنوشی که برای یک فرد سرد مزاج توصیه می‌شود می‌تواند برای یک فرد گرم مزاج مضر باشد پس افراد دارای مزاج های مختلف باید به این نکات توجه کنند.

مومنی ادامه داد: از گیاهان با طبع گرم می توان به دارچین، به لیمو، آنیسون،زنجبیل، بهارنارنج، بادرنجبویه، گل گاوزبان، اسطوخدوس، زیره سبز، زیره سیاه، رازیانه، هل، مرزنجوش، زردچوبه و چای کوهی اشاره کرد و از گیاهان با طبع سرد می توان چای ترش، نعنافلفلی، خاکشیر، بیدمشک، کاسنی، شاه تره و تخم گشنیز را نام برد.

وی با رد این ادعا که استفاده از گیاه دارویی فلان می تواند از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری کند و یا خواصی درمانی دارد، تصریح کرد: تا نتایج تحقیقات منتشر و محصول به بازار عرضه نشود هیچ کدام از این ادعاها درست نیست، اما با توجه به ویژگی های ویروس کووید-19 و نشانه گرفتن سیستم ایمنی بدن می‌توان گیاهان دارویی با طبع گرم و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را پیشنهاد داد.

مومنی تصریح کرد: از گیاهانی که در گذشته برای جلوگیری از سرماخوردگی و یا درمان آن مورد استفاده قرار گرفته می توان آویشن( ازبوه)، مرزه بختیاری( جاتره)، چاهی کوهی( کل پر) و زنجبیل( زنجفیل) را نام برد و گیاهان دارویی چون عناب، دارچین، انواع فلفل، زردچوبه، پونه، نعنا و سیر در جهت تقویت ایمنی بدن تاثیرگذار هستند.


( ۷۷ )

نظر شما :