توسعه مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری در راستای ایجاد اشتغال و تثبیت جمعیت روستایی دهلران

۲۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۳ کد : ۲۶۷۸۴ پژوهش و فناوری تاپ خبر
رئیس جهاد دانشگاهی ایلام در راستای کمک به پروژه مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان گرمسیری جهاد دانشگاهی در دهلران با دکتر عسگری، فرماندار دهلران و مهندس رضایی رئیس شرکت نفت چشمه خوش دهلران دیدار کرد.
توسعه مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری در راستای ایجاد اشتغال و تثبیت جمعیت روستایی دهلران

در این دیدارها «سید غلامرضا حسینی» عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و رئیس جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: نخستین مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری با مساحت ۳۵ هکتار و پیش بینی اشتغال یک هزار نفر در شهرستان دهلران راه اندازی شده است.

 وی اهداف ایجاد این مجتمع را تغییر الگوی کاشت، کمک به ایجاد اشتغال خصوصاً در مناطق روستایی، تثبیت جمعیت روستایی، تجاری سازی محصولات گیاهان دارویی، فرآوری و بسته بندی محصولات تولید شده در استان عنوان کرد.

حسینی گفت: استان ایلام با دارا بودن فلور غنی گیاهی، منابع آب و خاک، اقلیم متنوع آب و هوایی، اراضی حاصلخیز کشاورزی، وجود پتانسیل‌های بالقوه‌ی مناسب کشت دیم در اکثر مناطق استان، منابع طبیعی تجدید شونده شامل جنگل‌ها و مراتع، وجود بسترهای مناسب نیروی انسانی، وجود بازارهای مصرف درون و برون استانی و بخصوص بازار بسیار مستعد کشور عراق از طریق مرز بین‌الملی مهران و مرز چیلات شهرستان دهلران بستر مناسبی را جهت شکوفایی در بخش کشاورزی و توسعه گیاهان دارویی دارا است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام از برداشت چای ترش برای اولین بار در این مجتمع خبر داد و گفت: امیدواریم که با همکاری مسئولان استانی و دستگاه‌های مرتبط با این حوزه بتوانیم زیست بوم فناور گیاهان دارویی را با هدف ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی در استان راه اندازی نماییم چرا که این حوزه یکی از بهترین مسیرها جهت ورود منابع مالی به استان است و می‌تواند مشاغل پایدار زیادی را ایجاد کند.


نظر شما :