در کارگاه طرح داناب جهاد دانشگاهی عنوان شد

مروجان کشاورزی نقش مهمی در تعادل‌بخشی به آب‌های زیرزمینی دارند

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۱ کد : ۶۰۵۳ اخبار آموزشی
مروجان کشاورزی نقش مهمی در تعادل‌بخشی به آب‌های زیرزمینی دارند

یک مدرس دانشگاه گفت: باید مراقب ارتباط درآمد – هزینه سفره‌های آب زیرزمینی باشیم و مروجان بخش کشاورزی نقش مهمی در تعادل‌بخشی در این زمینه دارند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی ایلام دکتر « ابراهیم درویشی»، در در کارگاه احیاء آب‌های زیرزمینی طرح داناب که با حضور مروجان کشاورزی و با همکاری شرکت آب منطقه ای استان استان ، برگزار شد،  منطقه ایلام، با ‌بیان اینکه وضعیت افت آب زیرزمینی استان در وضعیت هشدار است، گفت: مشکل افت آب ضربه اصلی را به خود کشاورز می‌زند و باید با آگاه‌سازی کشاورزان و مشارکت دادن آنها این مشکلات را حل کرد .

وی  افزود: افت آب زیرزمینی در مهران وضعیت بحرانی قرار دارد و انتقال آب به این منطقه و استفاده از سامانه گرمسیری تنها مسکن است و راه‌کار اصلی نیست و باید کشاورزان نسبت به کشت محصولاتی اقدام کنند که محصول آنها نسبت به آب از دست رفته به صرفه‌تر باشد و در بحث منابع آب زیرزمینی باید بیلان آب منطقه در نظر گرفته شود و به اندازه‌ای مجوز بهره‌برداری داده شود که بیشتر از تغذیه منابع آب نباشد .

این پژوهشگر تصریح کرد: وقتی کشاورز متوجه شود تا حد مشخصی اجازه برداشت آب دارد او نیز نسبت به آب موجود، نوع کشت خود را عوض کرده و از کشت‌های با صرفه‌تر که آب کمی نیاز دارد، استفاده می‌کند


نظر شما :