بازدید فرماندار از مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در دهلران

۰۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۰:۱۲ کد : ۱۰۴۴۷ اخبار پژوهش و فناوری
فرماندار دهلران از مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری جهاددانشگاهی واحد استان ایلام واقع در منطقه ابوغویر بازدید کرد
بازدید فرماندار از مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در دهلران

 

.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی ایلام، «مجید عسگری» در این بازدید با مثبت ارزیابی کردن فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان ، اظهار کرد: فعالیت‌های خوبی در این منطقه صورت گرفته و امیدواریم نتیجه عینی هم در مراحل بعد دیده شود و باعث رونق تولید در منطقه گردد.

 وی گفت: تلاش خواهیم کرد که تسطیح زمین و تخصیص اعتبار زودتر انجام شود تا هر چه زودتر زمینه کاشت فراهم شود و در بازدیدهای بعدی شاهد سطح سبز مزرعه باشیم.

فرماندار دهلران تاکید کرد: من به آینده این پروژه امیدوار و خوش‌بین هستم و سعی می‌کنم تمام دستگاه‌های مرتبط با موضوع را پای کاربیاورم چنانچه مقدور باشد در فواصل زمانی مشخص از پیشرفت پروژه بصورت حضوری بازدید کنم تا زودتر این طرح بسیار خوب به نتیجه برسد.

47845.jpg

«سید غلامرضا حسینی» رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام نیز در این بازدید اظهار کرد: مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری اولین مجتمع در زمینه گیاهان گرمسیری در کشور  است که در مساحتی 35 هکتار راه‌اندازی شده ومرکزی تحقیقاتی ، تجاری و پژوهشی است و به نوعی یک زیست‌بوم محسوب می‌شود.

 عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی هدف از احداث مجتمع را  تغییر الگوی کشت کاشت گیاهان زراعی و باغی مقاوم به شرایط گرمسیری راه‌اندازی و ایجاد باغ گیاهان گرمسیری، شناسایی و ارزیابی گونه‌های ارزشمند گیاهان دارویی ، تولید نشاء و قلمه گیاهان دارویی، اهلی سازی و جلوگیری از انقراض گونه‌های بومی ، بهینه‌سازی کشت وتولید گیاهان دارویی به منظور استخراج ماده موثره اعلام کرد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام تصریح کرد: بهینه‌سازی مصرف آب با روش‌های مختلف در این مجتمع مد نظر است و در این راستا 21 هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری نوین سنترپیوت و مابقی به روش آبیاری نوارتیپ و بارانی خواهد بود.

حسینی با بیان اینکه این مجتمع در راستای حفظ منابع آبی، افزایش سود کشاورزان ، ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی ، فروش و  حتی صادرات گیاهان دارویی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: راه اندازی این مجتمع فرصت‌های شغلی مناسبی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و به تثبیت جمعیت روستایی در شهرستان دهلران و مخصوصا بخش موسیان و دهستان‌های این بخش کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: فعالیت این مجتمع در فاز اول با تمرکز بر کشت گونه‌های دارویی چای ترش، کینوا، آلوئه ورا و گیاهان زراعی آغاز می‌شود و در آینده بسته به نیاز بازار در کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی استان تنوع ایجاد خواهد شد.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گفت: با توجه به وجود پژوهشکده گیاهان دارویی در دفترمرکزی و پژوهشگاه‌های مرتبط و وجود شبکه‌ی علمی در این زمینه در کشور، این طرح به نتایج مطلوب مدنظر خواهد رسید.

وی تصریح کرد: سامانه سدکرخه و سامانه گرمسیری از مزیت‌های شهرستان است که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب سطح اراضی فراوانی را زیر کشت برد و جهاد دانشگاهی هم تمام تلاش خود را خواهد کرد تا بتواند از شرایط موجود بهترین استفاده کند.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با بیان اینکه مسئولان استان و دستگاه‌های مرتبط مانند استانداری و جهادکشاورزی نگاه ویژه ای به این موضوع دارند، تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد مجموعه‌ای در خور شهرستان و جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم که بتواند در شهرستان تاثیرگذار باشد.


نظر شما :