مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین در محل جهاد دانشگاهی واحد ایلام برگزار شد

۲۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۸ کد : ۳۴۹۲۱ اخبار عمومی
به همت معاونت فرهنگی و مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی واحد ایلام؛ مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در محل جهاد دانشگاهی با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین در محل جهاد دانشگاهی واحد ایلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام؛ مراسم سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) در ششمین روز از ماه محرم با حضور جمعی از دانشجویان، فعالین فرهنگی و مدرسان مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی واحد ایلام با حفظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حاتمی با اشاره به اینکه سرزمین کربلا یک دانشگاه است و می‌خواهد انسان‌سازی را آموزش دهد، اظهار کرد: این سوال مطرح می‌شود که با وجود شخصیت والای امام حسین (ع) و حس و حالی که پیامبر مکرم اسلام به ایشان داشتند، چه علتی باعث شد کمر به قتل امام سوم شیعیان بسته شود؟

حجت الاسلام حاتمی با اشاره به شخصیت شیعی سلیمان ابن صرد خزاعی و ارسال نامه به امام حسین (ع) مبنی بر اینکه چرا در مقابل ظلم و استبداد زمانه قیام نمی‌کنید، افزود: زمان قیام امام حسین (ع) چه اتفاقی می‌افتد که سلیمان قیام در مقابل ظلم را به مصلحت نمی‌داند بجز حب دنیا؟

وی ادامه داد: حب دنیا پنج خصلت را در وجود انسان سرازیر می‌کند یکی از آنها میل به دنیا پیدا کردن است. میل به دنیا بد نیست اما باید هدایت شود که از نشانه‌های این خصیصه این است که گفتگوهای انسان‌ها دنیایی شود؛ حسرت و آرزوها دنیوی شود و خواب ما رنگ دنیایی بگیرد.

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان ایلام با بیان این مسئله که اثرات دنیایی شدن بر جامعه چیست؟، خاطر نشان کرد: میل به آخرت کم می‌شود و وقتی که میل به آخرت کم شود دوستی با دنیا بیشتر شده و آخرت فراموش می‌شود. علاوه بر این مورد وقتی میل به آخرت وجود داشته باشد میل به جهاد و شهادت صورت می‌گیرد و شخصیت این چنینی افسر جنگ بین خدا و شیطان می‌شود.

وی همچنین برای دوری جستن از حب دنیا سفارش کرد که به قبرستان‌ها بروید و نماز اول وقت را به جا آورید.

در ادامه‌ مراسم مداحی متناسب با ایام محرم بویژه روز ششم محرم انجام گرفت و در پایان توسط دانشجویان نذر و پذیرایی در بین عزاداران توزیع گردید.


نظر شما :