چرا دامپروری سنتی در ایلام به صرفه نیست؟

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۲ کد : ۳۱۷۷۵ آموزشی اشتغال
دانشجوی دکتری دامپروری و کارآفرین در این زمینه دلایل به صرفه نبودن دامپروری سنتی را بیان کرد.
چرا دامپروری سنتی در ایلام به صرفه نیست؟

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام؛ «آریا قاسمی» در وبینار « افزایش بازدهی در دامپروری سنتی»، که به همت واحد اشتغال جهاد دانشگاهی استان ایلام برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین  دلایل عدم موفقیت دامداری در حال حاضر را می‌توان ضعف مراتع، گرانی نهاده‌های دامی، ایجاد مقاومت دارویی، وجود سویه‌های جهش یافته بیماری و نداشتنم مدیریت صحیح برای این موارد دانست.

وی گفت: با توجه به ضرورت افزایش قدرت کشور در زمینه تولید و استفاده از ظرفیت‌های طبیعی و همچنین افزایش قیمت نهاده و دارو نیاز به افزایش بازدهی دامداری داریم.

این دانشجوی دکتری و کارآفرین بخش دامداری تصریح کرد: افزایش تعداد زایش میش در سال، افزایش تعداد بره‌ها در هر زایش، افزایش تعداد بره‌های ماده در هر زایش و حذف دنبه در دام بومی با تلقیح آنها با نژادهای متفاوت را از جمله راهکارها برای حل این مشکل است.

این دانشجوی دکتری دامپروری استفاده از نژادهای غیربومی در سیستم‌های بسته و نیمه بسته، استفاده از تکنیک‌های روز مورد استفاده در اروپا برای دامِ داشتی، استفاده از تغذیه‌های با قیمت مناسب‌تر در هر فصل و اجرای سیستم نیم‌باز را از راه‌های موفقیت در حرفه دامداری عنوان کرد.

این وبینار که در بستر فضای مجازی برگزار گردید مورد استقبال بیش از 80 نفر از دامداران متقاضی طرح مشاغل خانگی به کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت.

 


نظر شما :