رئیس جهاددانشگاهی واحد ایلام:

جهاددانشگاهی اقتصاد ایران را به سمت دانش‌بنیانی سوق داده است

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۵۱ کد : ۲۱۱۰۲ عمومی تاپ خبر
جهاددانشگاهی اقتصاد ایران را به سمت دانش‌بنیانی سوق داده است

/چهل سال با جهاددانشگاهی/

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی و رئیس واحد استان ایلام در آستانه چهلمین سالروز تاسیس این نهاد گفت: جهاددانشگاهی با توجه به توسعه کسب و کارهای نوظهور، استارت آپ ها، مراکز نوآوری، مراکز رشد، و ایجاد شرکت های دانش بنیان توانسته است تا حدود زیادی اقتصاد ایران را به سمت صادرات محصولات دانش بنیان و جلوگیری از خام فروشی و عدم اتکا به درآمدهای نفتی سوق دهد.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام، سید غلامرضا حسینی» رئیس جهاددانشگاهی واحد ایلام، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی با روحیه جهادی و تفکر علمی  با اتکا به نیروهای متخصص و متعهد در سراسر کشور توانسته است  با برقراری ارتباط مناسب با بخش های مختلف جامعه و صنعت  ضمن شناسایی دقیق نیازها و دغدغه های اجتماعی ، فرهنگی ،تولید ، اشتغال و...  با ارائه خدمات تخصصی و طرح‌های تحقیقاتی کاربردی  در قالب گروه‌های پژوهشی مختلف در جهت رسالت و اهداف خود با الگوسازی و ظرفیت سازی اقدامات اثربخشی را در سطوح مختلف  استان انجام دهد.
اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی کاملا مشهود است
وی گفت: توسعه امور فرهنگی ، حضور فعال  در  شورای فرهنگ عمومی استان و شورا های فرهنگی دانشگاه‌ها ، برگزاری ارودهای جهادی و مسابقات مناظره دانشجویی  از جمله فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان بوده است.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی یکی از فعالیت‌های مهم این نهاد در استان را تلاش در راه اطلاع‌رسانی صحیح و تبیین الگوهای موفق رسانه‌ای در خبرگزاری‌های دانشجویان ایران(ایسنا) و خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) عنوان کرد و گفت: در زمینه پوشش اخبار اربعین در سال گذشته ایسنا به عنوان رسانه برتر  کشور معرفی شد که بخش اعظم این توفیق تلاش ایسنا در استان ایلام به عنوان میزبان اصلی زائران اربعین  بوده است.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام از انجام ۴ موج نظرسنجی از زائران پیاده اربعین توسط ایسپای این واحد خبر داد و گفت: نتایج این نظرسنجی برای کمک به برنامه‌ریزی و  تصمیم‌گیری بهتر در اختیار مسئولان امر گذاشته شده است.
توسعه فعالیت های آموزشی  تقاضا محور در سطوح مختلف جامعه
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی تصریح کرد: توسعه فعالیت های آموزشی  تقاضا محور در سطوح مختلف جامعه ،ارایه آموزشهای تخصصی  و برگزاری رویدادها ، کارگا ههای اموزشی جهت اقشار مختلف جامعه ، بهسازی و توانمند سازی منابع انسانی سازمانها و بخش های خصوصی  با  برگزاری دوره های  آموزشی جامع و کارآمد ، ایفای نقش موثر در اشتغال دانش آموختگان  ، اجرای طرح های اشتغال زایی ، برگزاری رویداد های اشتغال محور و توسعه و بهبود فرهنگ کار و نوآوری در استان  از جمله فعالیت‌های اثر بخش این مجموعه است.
فشار اقتصادی دشمن نتیجه معکوس داده است
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام ادامه داد: امروزه ایران اسلامی  علاوه بر بحران جهانی ویروس کرونا درگیر مسائل چالشی و حیاتی  ناشی از تحریم ظالمانه  است .ضربه زدن به معیشت مردم ، نظام سلامت و اقتصاد ایران از اهداف پلید دشمنان است که مدتهای طولانی ست  بر کشور عزیزمان تحمیل شده است .تمام سعی و کوشش امریکا و حامیانش بر این است که بر پیکره نظام مقدس جمهوری اسلامی آسیب جدی وارد کنند در حالیکه این فشار اقتصادی نتیجه معکوس دارد و ایران اسلامی توانسته است با اتکا بر توان نیروهای متخصص داخلی از تک محصولی بودن و خام فروشی فاصله گیرد.
وی افزود: توجه به توسعه کسب و کار نوظهور، استارت آپ‌ها، مراکز نوآوری، مراکز رشد، پارک های علم فناوری و ایجاد شرکت های دانش بنیان توانسته است تا حدود زیادی اقتصاد ایران را به سمت صادرات محصولات دانش بنیان و جلوگیری از خام فروشی و عدم اتکا به درآمدهای نفتی سوق دهد.
رئیس جهاددانشگاهی ایلام تصریح کرد: واحد ایلام بنا به رسالت ذاتی خود با ایجاد بستر مناسب در توسعه شرکت های مراکز نوآوری، رشد و همچنین هدایت ایده‌ها ونخبکان به سمت تجاری‌سازی و اتصال به بازار اقدامات بسیار خوب و ارزنده‌ای را انجام داده است .
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گفت: شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های استان از قبیل گیاهان دارویی و توریسم (مذهبی و سلامت)، شناسایی ایده های کاربردی قابل تجاری سازی، تیم سازی افراد، آموزش و هدایت جوانان به سمت ایجاد کسب وکار دانش بنیان و اتصال ایده‌های نوآورانه به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بازار از اقدمات مهم این واحد است.
حسینی تصریح کرد: انجام پروژه‌های  تحقیقاتی و کاربردی  با همکاری و هم‌افزایی سایر واحدها ، حضور فعال در شورای پژوهش و فناوری استان ، برقراری ارتباط موثر با دستگاههای اجرایی و شناسایی نیازهای پژوهشی، توسعه فعالیت های گیاهان دارویی و ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی در استان از جمله فعالیت‌های این نهاد بوده که نتایج آن در استان کاملا مشهود است.
جهاددانشگاهی پل میان دانشگاه و  صنعت کشور است
وی درباره میزان تعامل واحد سازمانی با بدنه اجرایی ، صنعتی و تحقیقاتی کشور ، تصریح کرد: جهاددانشگاهی به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی کشور توانسته است با شناسایی نیازها و مشکلات صنعت، اقدامات بسیار خوب و نتیجه‌بخشی را در جهت رفع آن انجام دهد و این واحد نیز با بهره گیری از این موضوع با برقراری ارتباط نزدیک با صنایع  استان و هم چنین هم افزایی با سایر پژو هشکده ها وگروه های تخصصی واحد ها در انجام پروژه‌های پژوهشی توانسته در کاهش  دغدغه‌های صنعت و تولید موثر باشد .
راه‌اندازی مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری در دهلران
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام، از  راه اندازی مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری و  اهلی سازی ۳ گونه دارویی اندمیک استان در دهلران خبر داد و تصریح کرد: وجود اراضی کشاورزی حاصلخیز در شهرستان دهلران به میزان ۱۰۰ هزار هکتار  و بهرمندی از دو پروژه  سد کرخه و سامانه گرمسیری موجب گردید  این واحد  با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های ذکر شده  نسبت به راه اندازی  زنجیره ارزش گیاهان دارویی اقدام کند.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی ادامه داد: در این زنجیره بخش‌هایی از قیبیل مرکز تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری  به مساحت ۳۵ هکتار از اراضی منطقه ابوغویر واقع در دشت عباس شهرستان دهلران ، مرکز خدمات  تخصصی گیاهان دارویی، مرکز رشد گیاهان دارویی ، مرکز نوآوری و شتابدهی و ارائه خدمات مشاوره و توسعه بخش خصوصی در حوزه گیاهان دارویی حائز اهمیت هستند.
حسینی تصریح کرد:در همین راستا اهدافی مانند  ایجاد اشتغال پایدار بویژه برای فارغ التحصیلان کشاورزی و ساکنین روستاها ، ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی ، تثبیت جمعیت روستایی و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی  ، تغییر  الگوی کاشت و تولید اقتصادی گیاهان کم آب خواه با توجه به مشکل خشکسالی و کم‌آبی استان ، راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه گیاهان دارویی ، بهینه سازی مصرف آب با روشهای مختلف آبیاری، تولید قلمه و نشاء گواهی شده گیاهان دارویی و  بستر سازی ورود واحدهای فناور فعال و شرکتهای دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی به بازار در مجتمع  تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری  تعریف شده است.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی تاکید کرد:  عملیات نقشه برداری ، تسطیح و آماده سازی زمین ، اجرای سیستم برق رسانی و نصب ترانس، راه اندازی و تجهیز چاه آب مزرعه، طراحی و اجرای نقشه  سه نوع ابیاری سنترپیوت ، بارانی ، قطره ای ، اصلاح خاک، کشت گیاهان دارویی در سطح ۳ هکتار و کشت ۱۶ گونه گیاه دارویی در مجموعه کلکسیون مجتمع برای انجام تحقیقات بخشی از اقدامات انجام شده در مجتمع  تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری  است.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام درباره برنامه های آتی این مجتمع اظهار کرد: راه اندازی واحد فرآوری گیاهان دارویی( خشک کنی، عرق گیری، اسانس گیری) ، راه اندازی واحد بسته بندی، ایجاد خزانه تولید قلمه و نشاء گونه های گرمسیری و ایجاد باغ گرمسیری(نخیلات) از جمله برنامه‌هایی است که برای مجتمع با جدیت دنبال می‌شود.
تشکیل ۱۹ تیم در مرکز نوآوری و شکوفایی تاکنون
حسینی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های شاخص این واحد  علاوه بر توسعه آموزشهای مهارتی و انجام پژوهش های کاربردی  راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی (منش) جوانان ایلام است که  در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ موفق به اخذ مجوز از سوی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی شد.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی مرکز ، کمک به توسعه کسب و کارهای دانش محور و همچنین شناسایی، نیازسنجی، آسیب‌شناسی، جذب، حمایت و راه‌اندازی ایده‌های کارآفرین، با قابلیت تجاری‌سازی و اشتغال‌زایی و شتاب‌دهی به فعالیت‌های کسب و کارهای جوان و نوپا در استان ایلام است.
وی ادامه داد: مرکز نوآوری و شتابدهی جوانان ایلام در دو فضای فیزیکی با مساحت بالغ بر ۱۰۰۰ مترمربع فعالیت رسمی خود را از شهریور ماه سال ۱۳۹۸ آغاز کرد که هر دوفضای فیزیکی مذکور در شاهراه اصلی دانشگاه ها و  مراکز آموزش عالی  شهر ایلام قرار دارند.
رئیس جهادانشگاهی واحد استان ایلام تصریح کرد: در طول مدت ۶ ماه فعالیت مرکز در سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۰ رویداد جهت جامعه هدف برگزار شد که ماحصل آن بهره مندی ایده پردازان و علاقمندان به بیش از ۲۰۰۰ نفرساعت رویداد کارآفرینی و تخصصی و نیز تشکیل ۲۴ تیم (۱۹ تیم در حوزه کسب و کارهای نو و ۵ تیم در حوزه صنایع خلاق دستی) بوده است.
ساماندهی ۱۸۰۰ متقاضی مشاغل خانگی در بخش اشتغال
حسینی توجه به موضوع اشتغال و راهبری شغلی را یکی دیگر از فعالیت های مهم این واحد اعلام کرد و گفت: اجرای طرح نوین مشاغل خانکی، راهبری شغلی ، مشاوره های شغلی ، توانمند سازی زنان بی سرپرست و حضور فعال در شورای اشتغال از جمله فعالیت‌های مهم این واحد در حوزه اشتغال است.
وی تصریح کرد: طرح نوین مشاغل خانگی در سه فاز شناسایی پتانسیل‌های بومی، آموزش و توانمندسازی متقاضیان، اتصال به بازار) اجرا شد و تفاوت  این طرح با سایر طرح های اشتغال زایی در تاکید بر شبکه‌سازی، برندسازی و استانداردسازی محصولات است که در قالب آن ۱۸۰۰ نفر در حوزه مشاغل خانگی در استان ایلام ساماندهی شده‌اند.


نظر شما :