ذخیره‌سازی بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بندناف / ضرورت بهره‌گیری از ثروت نهفته سلول‌های بنیادی

۱۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۴ کد : ۹۲۰۹ اخبار پژوهش و فناوری تاپ خبر
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان گفت: تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بندناف ایران ذخیره‌سازی شده که بالاترین ظرفیت ذخیره سلولی را در کشورهای خاورمیانه داریم
ذخیره‌سازی بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بندناف / ضرورت بهره‌گیری از ثروت نهفته سلول‌های بنیادی

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی ایلام، دکتر «مرتضی ضرابی»  در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان، با تاکید بر اینکه در بحث فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در بانک خون بندناف رویان خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌توانند بسیار مؤثر باشند، اظهار کرد: دانش ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادین جزو دانش‌های نوین در سطح جهان و  یک ثروت نهفته است که باید از آن بهره ببریم .

ضرابی به استفاده از سلول‌های بنیادین برای درمان بیش از ۷۰ نوع بیماری اشاره و بیان کرد: از نمونه‌های خون بندناف رویان برای بیماری‌های خونی، تالاسمی، انواع سرطان‌های خونی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی و کم خونی‌های مادرزادی استفاده کرده‌ایم .

وی با بیان اینکه بیشترین پیوندهای انجام شده از نمونه‌های خون بند ناف برای بیماران خونی است، عنوان کرد: سالانه چهار هزار نیاز به پیوند در کشور داریم که ۱۵ تا ۱۰ درصد این پیوندها را ما انجام می‌دهیم و این امر به دلیل تعداد بسیار کم مراکز پیوند سلولی است .

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اعلام کرد: سال گذشته نیز بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بر روی کودکان مبتلا به فلج مغزی را با همکاری مرکز کودکان شروع کردیم و ۱۳۰ بیمار فلج مغزی در این طرح قرار گرفتند که بیش از ۳۰۰ بار تزریق سلول داخل نخاعی انجام شده است و امیدورایم با اعلام نتایج آن در پایان تابستان بتوانیم مجوز ارائه خدمات به بیماران فلج مغزی را کسب کنیم .

وی عنوان کرد: در حوزه کودکان اوتیسم هم با نمونه‌های خون بندناف اقدامات درمانی انجام می‌شود که در کشورمان نیز بر روی چند بیمار اقدامات درمانی در حد تزریق انجام شده و قصد داریم این کار بزرگ را در کشور شروع کنیم، چراکه در دنیا نتایج بسیار خوبی در استفاده از نمونه‌های خون بند ناف در فلج مغزی و اوتیسم به دست آمده است .

ضرابی در ادامه گفت: تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بندناف ذخیره‌سازی شده که بالاترین ظرفیت ذخیره سلولی در کشورهای خاورمیانه بوده و در بانک HLA یا شاخص‌های ژنتیکی نیز اطلاعات ژنتیکی ۹۰ هزار نمونه ذخیره‌سازی شده است .

وی با تاکید بر اینکه اکنون فقط خون بند ناف را جمع آوری می‌کنیم در حالی که ضمائم زایمانی به طور کلی مهم هستند، افزود: به جز خون بند ناف، خود بند ناف، جفت و پرده‌های جنینی نیز قابل استفاده و فرآوری هستند .

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی افزود: هر سلولی که دارای دو ویژگی توان تولید سلول مشابه خود و توان تمایز و تخصصی شدن را داشته باشد، سلول بنیادی شناخته می‌شود و این سلول‌ها دارای انواع مختلف جنینی، بالغین و خون بند ناف هستند .

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی افزود: خون بندناف و جفت به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود در حالی که سرشار از سلول‌های بنیادی است، البته طی سال‌های اخیر این خون جمع آوری و ذخیره می‌شود .

ضرابی با بیان این‌که فرآیند نمونه‌گیری از خون بند ناف و جفت باید بلافاصله بعد از تولد نوزاد طی ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام شود، گفت: این نمونه گیری هیچ صدمه‌ای به مادر و فرزند نمی‌زند .

وی بانک خون بندناف رویان را شامل بانک خون خصوصی و عمومی دانست و عنوان کرد: در بانک خون عمومی پنج هزار نمونه و در بانک خون خصوصی ۱۱۱ هزار نمونه ذخیره سازی شده و ۴۰ نمونه خون بند ناف خارجی نیز در بانک خون بندناف رویان ذخیره‌سازی شده است .

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این‌که خون بند ناف دارای سلول‌های بنیادی است که در درمان بیماری‌های مختلفی به کار برده می‌شود، افزود: پرده جنینی به عنوان پانسمان بیولوژیک قابل استفاده بوده و خود بافت بند ناف نیز سلول‌های بنیادی خاصی تحت عنوان «مزانشیمی» دارد که برای طیف دیگری از بیماری‌ها قابل استفاده است .

وی گفت : سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت بند ناف هم در درمان بیماری‌های غیر خونی مثل عصبی، عضلانی و غضروفی کاربرد دارند .

ضرابی با بیان این‌که پالپ دندان شیری نیز از جمله منابع سلول‌های بنیادی است، اظهار کرد: هنوز خدمات دندان شیری را ارائه نکرده‌ایم اما دانش فنی آن را داریم و در تلاش برای ارائه خدمات در سال جاری در این رابطه هستیم .

وی با اشاره به استقرار دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در برخی کشورهای خارجی جهت دریافت نمونه‌ها، اعلام کرد: در عراق و عمان دفاتر نمونه‌گیری داریم اما ذخیره سازی در داخل کشور انجام می‌شود .

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: شرط اینکه ما بتوانیم ذخیره‌ای را صادر کنیم این است که یک شبکه جهانی بانک خون استاندارد نیاز داریم که خوشبختانه این استاندارد در کشور پیاده سازی شده و ما درصدد اخذ این استاندارد هستیم تا بتوانیم نمونه خون بندناف را با رضایت خانواده‌ها یا بفروش برسانیم یا با کشورهای دیگر تبادل نمونه مورد نیاز داشته باشیم .

ضرابی با تاکید بر اینکه خوشبختانه دانش ذخیره سازی سلول‌های بنیادین در کشور ما بومی است و امکان انتقال این دانش فنی  به کشورهای دیگر وجود دارد، تصریح کرد:  دفاتر بانک خون‌بند ناف در سراسر کشور فعال بوده و در همه استان‌ها دفتر نمایندگی داریم و  استان ایلام به‌عنوان یکی از استان‌های فعال ما در این زمینه از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده و توانسته خدمات خوبی به خانواده‌ها ارائه کند .

 همچنین دکتر ضرابی با حضور در کارگروه بانوان و خانواده استانداری و همچنین در برنامه  زنده «بنه‌مال»  سیمای مرکز ایلام حضور پیدا کرد و به سوالات مجری برنامه در این زمینه پاسخ داد.  


نظر شما :